خرید هاست ارزان و دستورات پرکاربرد در لینوکس CentOS - خرید هاست ارزان

-

امروز یکشنبه , ۳ بهمن , ۱۴۰۰ شما در خرید هاست ارزان هستید.

خرید هاست ارزان,هاست ارزان,خرید هاست وردپرس ارزان,هاست وردپرس ارزان,ثبت دامنه ارزان,هاست سی پنل ارزان,هاست ارزان قیمت,هاست لینوکس ارزان,نمایندگی هاست ارزان

خرید هاست ارزان و دستورات پرکاربرد در لینوکس CentOS

خرید هاست ارزان سیستم عامل CentOS یکی از توزیع های لینوکس است که بهترین گزینه برای سرورهای میزبانی وب است. این سیستم عامل کاملا رایگان بوده و از امنیت و کارایی بسیار خوبی برخوردار است. در ادامه قصد داریم برخی از دستورات پرکاربرد در لینوکس CentOS را به شما آموزش دهیم.

 

لطفا توجه داشته باشید که دستورات لینوکس را با دقت و آگاهی کامل انجام دهید چون هر اشتباهی ممکن است منجر به خرابکاری غیرقابل بازگشت شود.

دستور yum مخفف Yellowdog Updater, Modified

مقدار yum پیش دستور مواردی مانند نصب، حذف، لیست کردن و … است که در زیر چند مورد را ذکر می کنیم:

  • دستور آپدیت سیستم عامل بصورت : yum update
  • دستور نصب Perl بصورت : yum install perl
  • دستور حذف Perl بصورت : yum remove perl
  • نمایش تاریخچه دستورات اجرا شده yum بصورت : yum history

شما می توانید از اتریبیوت ها نیز استفاده کنید. برای مثال اگر می خواهید تاییدیه از شما خواسته نشود می توانید برای آپدیت سیستم عامل دستور yum -y updare را وارد کنید. سایر موارد نیز شبیه مورد ذکر شده است.

دستورات نمایش تقویم، تاریخ و ساعت

شما می توانید با وارد کردن دستور cal 2021 تقویم کامل سال ۲۰۲۱ را مشاهده نمایید که امکان تغییر عدد سال نیز وجود. همچنین با وارد کردن دستور date می توانید تاریخ و ساعت تنظیم شده سرور را مشاهده نمایید.

دستور نمایش محتویات یک مسیر

شما می توانید با وارد کردن دستور ls محتویات مسیر واقع در آن را بصورت لیست مشاهده کنید. اگر دستور را بصورت ls -l وارد کنید محتویات مسیر با جزئیات بیشتری نمایش داده می شود. همچنین اگر دستور را بصورت ls -a وارد کنید فایل ها و دایرکتوری های مخفی نیز نمایش داده می شوند. لازم به ذکر است در لینوکس هر فایل و دایرکتوری در ابتدا آن . وجود داشته باشد حالت مخفی به خود می گیرد. همانند فایل htaccess. در هاست.

دستورات Restart – Shutdown – Logout

با دستور logout می توانید یوزر فعال را از محیط خود خارج کنید. همچنین با دستور reboot می توانید سیستم عامل را ری استارت کنید. با دستور init 0 و یا shutdown نیز می توانید سرور را خاموش کنید. با دستور shutdown -h now نیز می توانید سرور را مجبور کنید که همین الان خاموش شود.

 

 

دیدگاه مطلب خرید هاست ارزان و دستورات پرکاربرد در لینوکس CentOS